Curriculum and Other Awards 23/06/17

Pre Prep:

Hawks – Mary Kelly for consistent effort and hard work across the curriculum

Kestrels – Peter James for improved effort in your writing

Owls – Abi Wallace for imagination and creativity in her fairy’s pocket poem

Kites – Madeleine Martin for being a lovely friend to everyone

Robins – Samuel Duarte Louro for persevering at challenge activities and finding new methods to solve problems

Finches – Sam Ingham for his independence and initiative in his writing

Prep School:

Year 3 – Murat Turan for settling in to life at Holme Grange so well

Year 4 – Aimee Phillips for an enthusiastic approach to learning

Arun Phull for diligent efforts in his school work

Year 5 – Piper Figg and Ayaan Waraich for co-operation and collaboration in Public Speaking

Year 7 – Andrew Thornton for showing care and compassion to a friend

Lewis O’Donoghue for empathy and understanding

Reading Awards:

Tonii Olivier-Lambresa

Reuben Bhatti

Evie Blue Appleton

Sam Ingham

Sam Fenson

Chloe Sleator

Oliver Taylor

Bronze Award:-

Casper Scott Van Der Hoeven

Gold Award:-

Ayaan Khan

Pen Licence:

Jack O’Leary

Sebastian Smith

100 second challenge:

Circle Series 2:-

Maddie Hope

Triangle Series:-

Murat Turan

Square Series:-

Olivia Cox

Sophia Ormazabal

Pentagon Series:-

Rebecca Johnson

Hexagon Series:-

Daniel Goodey

Heptagon Series:-

Rowan Kumar

James Powley

Samuel Maffin

William Birrell

Octagon Series:-

Tejas Jain

Angel Mendel-Idowu

108 Challenge:

Pacey George

Wall of Fame:

Congratulations to:

Jack Wooster has achieved Silver Chief Scouts Award – the highest achievement possible in the cub section.

Nicholas Miranda Zezula who passed his Grade 1 Piano with Distinction.

Noah Gibbs for being awarded the medal from the U8’s Ashridge Football Club for coming 2nd and 3rd in the Tournament.

Charlie Hamer for was presented with Player of the Week at Downshire Golf Academy

No comments yet.

Leave a Reply

Powered by WordPress. Designed by WooThemes